Konstituering og udvalg fra juni 2021

Forretningsudvalg:

Formand: Karin Schmidt Andersen

Næstformand: Poul Skjølstrup Larsen

Kasserer: Anders Gaden

Repræsentant i AC – Akademikerne:

TOAC – Tjenestemænds- og Overenskomstansattes fællesrepræsentation i Akademikerne: Karin Schmidt Andersen, Bjørn Arberg

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Karin Schmidt Andersen

Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Peter Bjerregaard, suppleant: Karin Schmidt Andersen

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Susanne Krog Thesbjerg

Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Anders Gaden

Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Folkekirkens Arbejdsmiljøråd: Bjørn Arberg, suppleant: Karin Schmidt Andersen

Fællesrådet for Udøvende Kunstnere: Karin Schmidt Andersen

Dansk Kunstnerråd: Karin Schmidt Andersen

KMKC – Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg: Poul Skjølstrup Larsen

KLF – Kirkemusikernes Landsforbund: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen

FMM – Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet: Bente Hogrefe Nielsen

ECPCM – European Conference for Protestant Church Music: Poul Skjølstrup Larsen

Nordisk Kirkemusikråd: Karin Schmidt Andersen

AAK-repræsentantskabet – Akademikernes A-kasse: Peter Bjerregaard

Forsikringsagenturforeningen: Karin Schmidt Andersen

Formandsmøder: Karin Schmidt Andersen

FAR – Folkekirkens arbejdsmiljørådgivning: Bjørn Arberg

Orgelklubbens repræsentantskab: Poul Skjølstrup Larsen

Interne udvalg og arbejdsgrupper:

Forhandlingsudvalg: Karin Schmidt Andersen, Peter Bjerregaard, Poul Skjølstrup Larsen, Bjørn Arberg

Strategi og kommunikationsudvalg: Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard, Anders Gaden, Bjørn Arberg

Uddannelsesudvalg: Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard, Christina Beltoft Mortensen, Poul Skjølstrup Larsen

TR-udvalg: Christina Beltoft Mortensen, Poul Skjølstrup Larsen, Anders Gaden, Susanne Krog Thesbjerg, Bjørn Arberg

Stævneudvalg: Christina Beltoft Mortensen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Anders Gaden

Hjemmeside og organistbog-online: Klaus V. Jensen, Anders Gaden, Bjørn Arberg

Organistbladudvalg: Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard, Mikael Garnæs

"Mærkedage": Peter Bjerregaard

DOKS' Legatbestyrelse: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Anders Gaden, Hanne Kuhlmann, Jesper Topp

DOKS’ udvalg til fordeling af kollektive rettighedsmidler: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Anders Gaden, Hanne Kuhlmann, Jesper Topp, en repræsentant fra Organistforeningen

Nordisk Kirkemusiksymposium 2020/2021: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard

Nordisk Kirkemusiksymposium 2024: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bjørn Arberg

Dansk Organist og Kantor Samfund - Store Kannikestræde 8 - 1169 København K - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.