Konstituering og udvalg fra maj 2015

Forretningsudvalg:

Formand: Charlotte Muus Mogensen
Næstformand: Karin Schmidt Andersen
Kasserer: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentant i AC:

TOAC: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Charlotte Muus Mogensen
Kirkeministeriets interne arbejdsgrupper: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg
Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Karin Schmidt Andersen
Arbejdsmiljøudvalget: Bjørn Arberg, suppleant: Karin Schmidt Andersen

 

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Philip Schmidt-Madsen
Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Klaus Viggo Jensen
Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællesrådet for Udøvende Kunstnere: Charlotte Muus Mogensen
Dansk Kunstnerråd: Karin Schmidt Andersen
Kirkemusikalsk kompetencecenter – KMKC: Philip Schmidt-Madsen, suppleant: Poul Skjølstrup Larsen
Kirkemusikernes Landsforbund - KLF: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen
Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet – FMM: Bente Hogrefe Nielsen
Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik – EKEK: Poul Skjølstrup Larsen
Nordisk Kirkemusikråd: Charlotte Muus Mogensen
Efter- og videreudddannelse – EVU: Bente Hogrefe Nielsen
AKA-repræsentantskabet: Charlotte Muus Mogensen
Forsikringsagenturforeningen: Charlotte Muus Mogensen
Kirkefunktionærorganisationernes Formandsmøder: Charlotte Muus Mogensen


Interne udvalg og arbejdsgrupper (fmd. nævnt først):

Strategiudvalg PR-udvalg: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen, Bjørn Arberg
Forhandlingsudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Bjørn Arberg; suppleant: Poul Skjølstrup Larsen
Uddannelsesudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Bente Hogrefe Nielsen (koordinator), Philip Schmidt Madsen, Poul Skjølstrup Larsen
Stævneudvalg: Poul Skjølstrup Larsen, Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen
TR-udvalget: Philip Schmidt Madsen, Poul Skjølstrup Larsen, Bjørn Arberg
Nytårspublikationer og reformationsfejringen: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Mikael Garnæs, Margrethe Thestrup Østergaard
Hjemmeside: Klaus Viggo Jensen, Bjørn Arberg, Charlotte Muus Mogensen
"Mærkedage": Klaus Viggo Jensen
Organistbladsudvalg: Poul Skjølstrup Larsen, Klaus Viggo Jensen, Mikael Garnæs
DOKS's Legatbestyrelse: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak og Birgitte Ebert
DOKS's Gramexudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak, Birgitte Ebert og en repræsentant fra Organistforeningen

 

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.