Konstituering og udvalg fra juni 2014

Forretningsudvalg:

Formand: Charlotte Muus Mogensen
Næstformand: Karin Schmidt Andersen
Kasserer: Poul Skjølstrup Larsen


Repræsentant i AC:

TOAC: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg

 

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Charlotte Muus Mogensen
Kirkeministeriets interne arbejdsgrupper: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg
Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Karin Schmidt Andersen
Folkekirkens arbejdsmiljøråd: Bjørn Arberg, suppleant: Preben Nørgaard Christensen

 

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Margrethe Thestrup Østergaard
Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Klaus Viggo Jensen
Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællerådet for Udøvende Kunstnere: Charlotte Muus Mogensen
Dansk Kunstnerråd: Karin Schmidt Andersen
Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg: Poul Skjølstrup Larsen
Kirkemusikernes Landsforbund - KLF: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen
FMM - Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet: Bente Hogrefe Nielsen
EKEK - Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik: Poul Skjølstrup Larsen
Nordisk Kirkemusikråd: Charlotte Muus Mogensen
EVU: Margrethe Thestrup Østergaard
AAK-repræsentantskabet: Charlotte Muus Mogensen
Forsikringsagenturforeningen: Charlotte Muus Mogensen
Formandsmøder: Charlotte Muus Mogensen

 

Interne udvalg og arbejdsgrupper (Fmd. nævnt først):

Strategi- og PR udvalg: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen, Bjørn Arberg
Forhandlingsudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen, Bjørn Arberg suppleant: Poul Skjølstrup Larsen
Uddannelsesudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Margrethe Thestrup Østergaard(koordinator), Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen
Stævneudvalg: Poul Skjølstrup Larsen, Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen
Arbejdsgruppen vedrørende tillidsrepræsentanter: Preben Nørgaard Christensen, Margrethe Thestrup Østergaard, Bjørn Arberg
Nytårspublikationer: Margrethe Thestrup Østergaard, Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Mikael Garnæs
Udvalget vedr. reformationsfejring: Margrethe Thestrup Østergaard, Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Mikael Garnæs
Hjemmesideudvalg: Klaus Viggo Jensen, Bjørn Arberg
"Mærkedage": Klaus Viggo Jensen
Organistbladudvalg: Margrethe Thestrup Østergaard, Poul Skjølstrup Larsen, Mikael Garnæs
DOKS' Legatbestyrelse: Charlotte Muus Mogensen(fmd.), Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak og Birgitte Ebert
DOKS' Gramexudvalg: Charlotte Muus Mogensen (fmd.), Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak, Birgitte Ebert og en repræsentant fra Organistforeningen

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.