Konstituering og udvalg fra juni 2013

Forretningsudvalg:

Formand: Charlotte Muus Mogensen

Næstformand: Peter Sloth Andersen

Kasserer: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentant i AC:

TOAC: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg

AC´s bistandsordning: Bjørn Arberg

 

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Charlotte Muus Mogensen

Kirkeministeriets interne arbejdsgrupper: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg

Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Peter Sloth Andersen,

Arbejdsmiljøudvalget: Bjørn Arberg, suppleant: Peter Sloth Andersen

 

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Margrethe Thestrup Østergaard

Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Peter Sloth Andersen

Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællerådet for Udøvende Kunstnere: Charlotte Muus Mogensen

Dansk Kunstnerråd: Karin Schmidt Andersen

Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg: Poul Skjølstrup Larsen

Kirkemusikernes Landsforbund - KLF: Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen

FMM - Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet: Bente Hogrefe Nielsen

EKEK - Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik: Margrethe Østergaard

Nordisk Kirkemusikråd: Charlotte Muus Mogensen

EVU: Margrethe Østergaard

AAK-repræsentantskabet: Charlotte Muus Mogensen

Forsikringsagenturforeningen: Charlotte Muus Mogensen

Formandsmøder: Charlotte Muus Mogensen

 

Interne udvalg og arbejdsgrupper:

Organistbogsudvalg: Peter Sloth Andersen (fmd.), Margrethe Østergaard, Klaus Viggo Jensen

Forhandlingsudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg, Peter Sloth Andersen, suppleant: Poul Skjølstrup Larsen

Uddannelsesudvalg: Margrethe Thestrup Østergaard (fmd.), Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen

Stævneudvalg: Poul Skjølstrup Larsen (fmd.), Bente Hogrefe Nielsen og Karin Schmidt Andersen

Arbejdsgruppen vedrørende tillidsrepræsentanter: Peter Sloth Andersen (fmd.), Bjørn Arberg og Margrethe Østergaard

Nytårspublikationer: Margrethe Thestrup Østergaard, Peter Sloth Andersen, Karin Schmidt Andersen

Hjemmeside- og PR-udvalg: Bjørn Arberg (fmd.), Bente Hogrefe Nielsen, Karin Schmidt Andersen, Klaus Viggo Jensen, Mikael Garnæs

"Mærkedage": Margrethe Thestrup Østergaard

Organistbladudvalg: Margrethe Thestrup Østergaard, Poul Skjølstrup Larsen, Mikael Garnæs

DOKS's Legatbestyrelse: Charlotte Muus Mogensen(fmd.), Peter Sloth Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak og Birgitte Ebert

DOKS's Gramexudvalg: Charlotte Muus Mogensen (fmd.), Peter Sloth Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak, Birgitte Ebert og en repræsentant fra Organistforeningen

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.