Konstituering og udvalg fra juni 2012

Forretningsudvalg:

Formand:

Charlotte Muus Mogensen

Næstformand:

Peter Sloth Andersen

Kasserer:

Poul Skjølstrup Larsen

Repræsentant i AC:

TOAC:

Charlotte Muus Mogensen, Bjørn Arberg

AC´s bistandsordning:

Bjørn Arberg

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg:

Charlotte Muus Mogensen

Kirkeministeriets interne arbejdsgrupper:

Charlotte Muus Mogensen

Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse:

Peter Sloth Andersen

Arbejdsmiljøudvalget:

Bjørn Arberg, suppl. Peter Sloth Andersen

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole:

Margrethe Thestrup Østergaard

Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole:

Peter Sloth Andersen

Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole:

Poul Skjølstrup Larsen

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællerådet for Udøvende Kunstnere:

Charlotte Muus Mogensen

Dansk Kunstnerråd:

Karin Schmidt Andersen

Danmarks Musikråd:

Karin Schmidt Andersen

Repræsentantskabet for ChoralDenmark:

Karin Schmidt Andersen

Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg:

Poul Skjølstrup Larsen

Kirkemusikernes Landsforbund - KLF:

Charlotte Muus Mogensen, Karin Schmidt Andersen

FMM - Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet:

Bente Hogrefe Nielsen

EKEK - Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik:

Margrethe Østergaard

Nordisk Kirkemusikråd:

Charlotte Muus Mogensen,

EVU:

Margrethe Østergaard

AAK-repræsentantskabet:

Charlotte Muus Mogensen

Forsikringsagenturforeningen:

Charlotte Muus Mogensen

Spil Dansk Dagen:

Bente Hogrefe Nielsen, Karin Schmidt Andersen

Formandsmøder:

Charlotte Muus Mogensen

Organistbogsudvalg:

Peter Sloth Andersen (fmd), Margrethe Østergaard,

Interne udvalg og arbejdsgrupper:

Forhandlingsudvalg:

Charlotte Muus Mogensen, Peter Slot Andersen, Bjørn Arberg, suppl. Poul Skjølstrup Larsen

Arbejdsgruppe vedr. uddannelsesforhold:

Margrethe Østergaard (fmd), Bente Hogrefe Nielsen og Poul Skjølstrup Larsen

Stævneudvalg:

Poul Skjølstrup Larsen (fmd), Bente Hogrefe Nielsen og Karin Schmidt Andersen

Arbejdsgruppen vedrørende tillidsmandsundervisning:

Peter Sloth Andersen (fmd), Bjørn Arberg og Margrethe Østergaard

Nytårspublikationer:

Margrethe Thestrup Østergaard (fmd), Poul Skjølstrup Larsen og Peter Sloth Andersen

Hjemmeside- og PR-udvalg:

Poul Skjølstrup Larsen (fmd), Bente Hogrefe Nielsen og Karin Schmidt Andersen

»Mærkedage«:

Margrethe Thestrup Østergaard og Lene Arberg

Organistbladudvalg:

Poul Skjølstrup Larsen (fmd) og Margrethe Thestrup Østergaard

DOKS's Legatbestyrelse:

Charlotte Muus Mogensen (fmd), Peter Sloth Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak og Birgitte Ebert

DOKS's Gramexudvalg:

Charlotte Muus Mogensen (fmd), Peter Sloth Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Jytte Lundbak, Birgitte Ebert og en repræsentant fra Organistforeningen

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.