Lokalløn 2009 og 2008 DOKS

Kirkeministeriet og DOKS har indgået aftale om fordelingen af den pr. 1. april 2009 til rådighed værende chefløns- og lokallønspulje.

Generel forhøjelse af rådighedstillæg for alle DOKS-organister

Rådighedstillægget forhøjes fra kr. 19.700 til kr. 22.300 (oktober 1997-niveau)

Følgende stillinger er omklassificeret fra LR 34 til LR 35

Trinitatis Kirke, Fredericia, Haderslev Stift – Niels Erik Aggesen
Klosterkirken, Nykøbing F, Lolland-Falster Stift - Sven Verner Olsen

Følgende stillinger er omklassificeret fra LR 16/31 til LR 34

Budolfi kirke, Aalborg stift - Margrethe Thestrup Østergaard
Lemvig Kirke, Viborg Stift – Erling Lindgren
Jerne Kirke, Ribe Stift – Jesper Topp
Risskov Kirke, Århus stift – Erik Haumann
Skt. Nicolaj Kirke, Svendborg, Fyens Stift – Tore Bjørn Larsen
Herlufsholm Kirke, Roskilde Stift – Karsten Gyldendorf
Hørsholm Kirke, Helsingør Stift – Erik Hildebrandt-Nielsen
Søllerød Kirke, Helsingør Stift – Klaus Lyngbye
Vangede Kirke, Helsingør Stift - Henrik Bo Hansen
Brønshøj Kirke, Københavns Stift – Bente Kiil Toftegaard
Garnisons Kirke, Københavns Stift – Hans Westenholz
Sydhavn Sogn, Københavns Stift – Carsten Bagge Mølholm
Enghave Kirke, Københavns Stift – Christian Dehn Bang

Kirkeministeriet og DOKS har indgået aftale om fordelingen af den pr. 1. april 2008 til rådighed værende chefløns- og lokallønspulje. (Alle beløb er angivet i 2008 niveau).

Engangsvederlag på kr. 20.000 til:

Messiaskirken, Gentofte, Helsingør Stift – Krisztina Vas Nørbæk
Thisted Kirke, Aalborg Stift – Preben Nørgaard Christensen

Engangsvederlag på kr. 10.500,00 til:

Helligaandskirken, Faaborg, Fyens Stift – Bo Thaysen Lerche
Løgumkloster Kirkemusikskole/Strib/Røjleskov kirker, Fyens Stift – Birgitte Skovmand
Næsby Kirke, Fyens Stift – Anne Buch Sørensen
Ansgars Kirke, Odense, Fyens Stift – Torben Krebs
Ringe Kirke, Fyens Stift – Kirsten Wind Retoft
Gråbrødre Klosterkirke, Odense, Fyens Stift – Anne-Birgitte Mosbek
Fredens Kirke, Svendborg, Fyens Stift – Allan Wahl
Bolbro Kirke, Odense, Fyens Stift – Marianne Hammer
Vor Frelsers Kirke, Odense, Fyens Stift – Lars Kristian Peder Hansen
Middelfart Kirke (Sct. Nicolai Kirke), Fyens Stift – Niels-Anker Weldingh
Lyng Kirke, Haderslev Stift – Birgitte Agerskov Buur
Løgumkloster Kirkemusikskole/Broager Kirke, Haderslev Stift – Jørgen Kaad
Vor Frelsers Kirke, Vejle, Haderslev Stift – Erik Linow
Løgumkloster Kirkemusikskole/Møgeltønder Kirke, Haderslev Stift – Ann-Kirstine Christiansen
Bredballe Kirke, Haderslev Stift – Kim Skov
Sct. Michaelis Kirke, Fredericia, Haderslev Stift – Jens Ole Jespersen
Sct. Johannes Kirke, Vejle, Haderslev Stift – Jens Gjørtsvang Lauridsen
Stengård Kirke, Helsingør Stift – Birgitte Siemen Stage
Tikøb/Gurre Kirker, Helsingør Stift – Henrik Schrøder
Virum Kirke, Helsingør Stift – Knud Rasmussen
Fredensborg Slotskirke/Asminderød Kirke, Helsingør Stift – Jens Henrik Petersen
Skovlunde Kirke, Helsingør Stift – Mie Korp Sloth
Lindehøj Kirke, Herlev, Helsingør Stift – Roberto Schmidt
Opstandelseskirken, Helsingør Stift – Carsten Johannes Mørch
Frederiksborg Slotskirke, assistent, Helsingør Stift – Ulla Handler
Bagsværd Kirke, Helsingør Stift – Jørgen Ellegård Frederiksen
Ølstykke Kirke, Helsingør Stift – Heidi Buch
Hendriksholm Kirke, Helsingør Stift – Karin Schmidt Andersen
Tårbæk Kirke, Helsingør Stift – Carl Ulrik Munk-Andersen
Nygårdskirken, Brøndby, Helsingør Stift – Jannik Larsen
Strandmarkskirken, Helsingør Stift – Lars Petersen
Glostrup Kirke, Helsingør Stift – Karen Margrethe L. Olsen
Holte Kirke, Helsingør Stift – Inge Sønderskov
Sthens Kirke, Helsingør Stift – Oddmund Opsjön
Mørkhøj Kirke, Helsingør Stift – Alice Nørregaard
Stavnsholtkirken, Farum, Helsingør Stift – John Frandsen
Mørdrup Kirke, Helsingør Stift – Niels Bekkevold
Lynge/Uggeløse Kirke, Helsingør Stift – Jakob Strandby
Farum Kirke, Helsingør Stift – Bendt Fabricius
Humlebæk Kirke, Helsingør Stift – Erik Rølling
Lundtofte Kirke, Helsingør Stift – Peter Vinding Madsen
Skovshoved Kirke, Helsingør Stift – Tove Lindgreen
Vedbæk Kirke, Helsingør Stift – Peter Weincke
Grøndalslund Kirke, Helsingør Stift – Ulla Østergaard
Brøndbyvester Kirke, Helsingør Stift – Preben Andreassen
Østervang Kirke, Glostrup, Helsingør Stift – Gerner Bøwig
Helligaandskirken, assistent, Københavns Stift – Ørjan Horn Johansen
Adventskirken, Københavns Stift - Peter Jensby Jensen
Margrethekirken, Københavns Stift - Lis Hedegaard Vorbeck
Skelgårdskirken, Københavns Stift - Bennie Sanden Reebirk
Kingos Kirke, Københavns Stift - Elsebeth Højgaard
Sundby Kirke, Københavns Stift - Tom Ernst
Ålholm Kirke, Københavns Stift - Charlotte Muus Mogensen
Johannes Døbers Kirke, Københavns Stift - Henrik Palsmar
Husum Kirke, Københavns Stift - Frank Jarlsfelt
Frederiksberg Kirke, assistent, Københavns Stift - Ewa Bielunas Artved
Eliaskirken, Københavns Stift - Lars Bak
Bethlehemskirken, Københavns Stift - Kim Thinggaard
Sjælør/Frederiksholm Kirker, Københavns Stift - Aleksander Aeschlimann
Mariakirken, Københavns Stift - Jørgen Ditlevsen
Lutherkirken, Københavns Stift - Erik Bremer
Mariendalskirken, Frederiksberg, Københavns Stift - Svend Hvidtfelt Nielsen
Bavnehøj Kirke, Københavns Stift - Peter Jørgensen
Korsvejskirken, Københavns Stift - Ole Reuss Schmidt
Tårnby Kirke, Københavns Stift - Poul Anders Lyngberg-Larsen
Grøndals Kirke, Københavns Stift - Johan Michaelsen
Davidskirken, Københavns Stift - Marie Ziener
Anna Kirke, Københavns Stift - Aase Morling
Hans Tausens Kirke, Københavns Stift - Britta Bugge Madsen
Højdevangs Kirke, Københavns Stift - Elsebeth Heinesen
Gethsemane Kirke, Københavns Stift - Kjeld Jensen
Sakskøbing Kirke, Lolland-Falster Stift – Flemming Christian Hansen
Zions Kirke, Esbjerg, Ribe Stift – Ole Harkjær Jensen
Ringkøbing Kirke, Ribe Stift - Klaus Viggo Jensen
Nordborg Kirke, Haderslev Stift - Karen Bruun Lawrence
Hjerting Kirke, Ribe Stift - Henrik Krüger
Brande/Uhre Kirker, Ribe Stift - Irma Irene Andersen
Løgumkloster Kirkemusikskole/Hoptrup Kirke, Ribe Stift - Peter Elkjær Petersen
Skælskør Kirke, Roskilde Stift – Niels Jørgen Erichsen
Johanneskirken, Greve, Roskilde Stift - Henrik Bjørnum
Sct. Jørgensbjerg Kirke, Roskilde Stift - Merete Kuhlmann
Karlslunde Strandkirke, Roskilde Stift - Peter Steinvig Poulsen
Haslev Kirke, Roskilde Stift - Peter Arendt
Vor Frue Kirke/Skibinge Kirke, Præstø, Roskilde Stift - Charlotte Dagnæs-Hansen
Vor Frue Kirke, Kalundborg, Roskilde Stift - Elsebeth Juel Dilling-Hansen
Boholte Kirke, Roskilde Stift - Jan Røeboe
Tveje Merløse Kirke, Roskilde Stift - Hans Christian Andersen
Nykøbing Sjælland Kirke, Roskilde Stift - Flemming Hjort Kristensen
Nørrelandskirken, Holstebro, Viborg Stift – Gitte Støvring Preussler
Egeris Kirke, Skive, Viborg Stift - Ellen Poulsen
Bjerringbro Kirke, Viborg Stift - Steffen Jungild
Houlkær Kirke, Viborg Stift - Jens Christian Hansen
Nørresundby Kirke, Aalborg Stift – Peter Gawol
Margrethekirken, Aalborg Stift – Helle Græsbøll Winther
Hasseris Kirke, assistent, Aalborg Stift - Marianne Haldrup
Vor Frue Kirke, Aalborg Stift - Rikke Møller Kursch
Vejgaard Kirke, Aalborg Stift - Peter Sloth Andersen
Vesterkær Kirke, Aalborg Stift - Niels Ole Sørensen
Thisted Kirke, assistent, Aalborg Stift - Svend Ole Kombak
Sæby Kirke, Aalborg Stift - Ivan Høiberg
Abildgård/Fladstrand Kirker, Frederikshavn, Aalborg Stift - Søren Rasmussen
Dronninglund Kirke, Aalborg Stift - Gerda Elisabeth Essendrop
Bistrupkirken, Hjørring, Aalborg Stift - Kristian Stange
Skalborg Kirke, Aalborg Stift - Eva-Marie Kjæhr Olesen
Hans Egedes Kirke, Aalborg Stift - Jørgen Harritsø
Frederikshavn Kirke, Aalborg Stift - Thomas Mikael Kursch
Holme Kirke, Århus Stift – Janni Beltoft Madsen
Hobro Kirke, Århus Stift - Birthe Langdahl
Møllevangskirken, Århus Stift - Ole Dreyer
Gødvad Kirke, Århus Stift - Anthon Hansen
Ebeltoft/Dråby/Handrup Kirker, Århus Stift - James Lally
Aaby/Aabyhøj Kirker, Århus Stift - Jette Prip Jensen
Enghøj Kirke, Randers, Århus Stift - Britta Nedergaard Hansen
Brabrand Kirke/Sdr. Årslev Kirke, Århus Stift – Michael Østergaard Jensen
Vorup Kirke (Johanneskirken), Århus Stift - Monica Møller
Sønderbro Kirke, Horsens, Århus Stift - Michael Maigård Rauff
Lystrup Kirke, Århus Stift - Lars Nabe-Nielsen
Langenæskirken. Århus Stift – Dorte Tilma
Odder Kirke, Århus Stift – Grethe Moesgaard Gammelmark
Skt. Andreas Kirke, Randers, Århus Stift - Olav Elmquist

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.