Konstituering og udvalg fra juni 2009

Forretningsudvalg:

Formand: Charlotte Muus Mogensen
Næstformand: Erik Hildebrandt-Nielsen
Kasserer: Hans Chr. Hein

AC-udvalget: Charlotte Muus Mogensen (fmd), Kirstin Bohn Christiansen, Erik Hildebrandt-Nielsen, Peter Sloth Andersen

Repræsentant i AC:

TOAC: Charlotte Muus Mogensen, suppleant: Erik Hildebrandt-Nielsen

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Charlotte Muus Mogensen
Kirkeministeriets HRM-gruppe: Charlotte Muus Mogensen, suppleant: Bjørn Arberg
Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Peter Sloth Andersen, suppleant: Hans Chr. Hein
Arbejdsmiljøudvalget: Peter Sloth Andersen, suppleant: Bjørn Arberg

 

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Margrethe Thestrup Østergaard
Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Kirstin Bohn Christiansen
Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællerådet for Udøvende Kunstnere: Charlotte Muus Mogensen
Dansk Kunstnerråd: Kirstin Bohn Christiansen, suppleant: Erik Hildebrandt-Nielsen
Danmarks Musikråd: Erik Hildebrandt-Nielsen, suppleant: Charlotte Muus Mogensen
Repræsentantskabet for ChoralDenmark: Erik Hildebrandt-Nielsen, suppleant: Margrethe Thestrup Østergaard
Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg: Poul Skjølstrup Larsen
Kirkemusikernes Landsforbund - KLF: Charlotte Muus Mogensen, Peter Sloth Andersen
FMM - Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet: Charlotte Muus Mogensen, Kirstin Bohn Christiansen
EKEK - Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik: Hans Chr. Hein
Nordisk Kirkemusikråd: Charlotte Muus Mogensen
EVU: Erik Hildebrandt-Nielsen
AAK-repræsentantskabet: Charlotte Muus Mogensen, suppleant: Hans Chr. Hein
Forsikringsagenturforeningen: Charlotte Muus Mogensen

Interne udvalg og arbejdsgrupper:

Forhandlingsudvalg: Charlotte Muus Mogensen, Erik Hildebrandt-Nielsen, Bjørn Arberg
Arbejdsgruppe vedr. uddannelsesforhold: Peter Sloth Andersen (fmd), Hans Chr. Hein, Erik Hildebrandt-Nielsen, Margrethe Thestrup Østergaard, Poul Skjølstrup Larsen
Stævneudvalg: Erik Hildebrandt-Nielsen (fmd), Kirstin Bohn Christiansen, Poul Skjølstrup Larsen
Arbejdsgruppen vedrørende tillidsmandsundervisning: Erik Hildebrandt-Nielsen (fmd), Peter Sloth Andersen, Bjørn Arberg
Nytårspublikationer: Hans Chr. Hein (fmd), Kirstin Bohn Christiansen, Peter Sloth Andersen
Hjemmeside- og PR-udvalg: Charlotte Muus Mogensen (fmd), Peter Sloth Andersen, Bjørn Arberg samt Christian Dehn Bang
"Mærkedage": Lene Arberg/ Margrethe Thestrup Østergaard
DOKS's Legatbestyrelse: Charlotte Muus Mogensen (fmd), Erik Hildebrandt-Nielsen, Hans Chr. Hein, Erling Thomsen, Jytte Lundbak
DOKS's Gramexudvalg: Charlotte Muus Mogensen (fmd), Erik Hildebrandt-Nielsen, Hans Chr. Hein, Erling Thomsen, Jytte Lundbak, en repræsentant fra FPO

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.