Konstituering og udvalg fra maj 2016

Forretningsudvalg:

Formand: Karin Schmidt Andersen

Næstformand: Poul Skjølstrup Larsen

Kasserer: Philip Schmidt-Madsen

 

Repræsentant i AC:

TOAC: Karin Schmidt Andersen, Bjørn Arberg

 

Repræsentanter i de kirkeministerielle udvalg:

Folkekirkens Samarbejdsudvalg: Karin Schmidt Andersen

Kirkeministeriets underudvalg vedr. uddannelse og efteruddannelse: Philip Schmidt-Madsen, suppleant: Karin Schmidt Andersen

Folkekirkens Arbejdsmiljøråd: Bjørn Arberg, suppleant: Karin Schmidt Andersen

 

Repræsentanter i de folkekirkelige uddannelsesinstitutioner:

Bestyrelsen for Sjællands Kirkemusikskole: Philip Schmidt-Madsen

Bestyrelsen for Løgumkloster Kirkemusikskole: Klaus Viggo Jensen

Bestyrelsen for Vestervig Kirkemusikskole: Poul Skjølstrup Larsen

 

Repræsentanter i andre bestyrelser/udvalg:

Fællesrådet for Udøvende Kunstnere: Karin Schmidt Andersen

Dansk Kunstnerråd: Karin Schmidt Andersen

KMKC – Kirkemusikalsk Kompetencecenter i Esbjerg: Christina Beltoft Mortensen

KLF – Kirkemusikernes Landsforbund: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen

FMM – Fællesudvalget for Musikundervisere inden for Musikskoleområdet: Bente Hogrefe Nielsen

EKEK – Europäische Konferenz für Evangelische Kirchenmusik: Poul Skjølstrup Larsen

Nordisk Kirkemusikråd: Karin Schmidt Andersen

EVU – Efter- og videreuddannelse: Karin Schmidt Andersen

AAK-repræsentantskabet: Peter Bjerregaard Mortensen

Forsikringsagenturforeningen: Karin Schmidt Andersen

Formandsmøder: Karin Schmidt Andersen

 

Interne udvalg og arbejdsgrupper:

Forhandlingsudvalg: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Bjørn Arberg

Strategi og kommunikationsudvalg: Karin Schmidt Andersen, Philip Schmidt-Madsen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard Mortensen, Bjørn Arberg

Uddannelsesudvalg: Philip Schmidt-Madsen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard Mortensen, Christina Beltoft Mortensen

TR-udvalg: Philip Schmidt-Madsen, Poul Skjølstrup Larsen, Christina Beltoft Mortensen, Bjørn Arberg

Stævneudvalg: Poul Skjølstrup Larsen, Bente Hogrefe Nielsen, Christina Beltoft Mortensen

Nytårspublikationer/Reformationsfejring: Poul Skjølstrup Larsen, Karin Schmidt Andersen, Bente Hogrefe Nielsen, Mikael Garnæs, Margrethe Thestrup Østergaard

Konferenceudvalg: Philip Schmidt-Madsen, Bente Hogrefe Nielsen, Peter Bjerregaard Mortensen, Karin Schmidt Andersen, Charlotte Muus Mogensen

Hjemmeside og organistbog-online: Klaus V. Jensen, Bjørn Arberg

Organistbladudvalg: Poul Skjølstrup Larsen, Klaus V. Jensen, Mikael Garnæs

"Mærkedage": Klaus V. Jensen

DOKS' Legatbestyrelse: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Philip Schmidt-Madsen, Hanne Kuhlmann, Birgitte Ebert

DOKS' Gramexudvalg: Karin Schmidt Andersen, Poul Skjølstrup Larsen, Philip Schmidt-Madsen, Hanne Kuhlmann, Birgitte Ebert, en repræsentant fra Organistforeningen

Dansk Organist og Kantor Samfund - Vesterbrogade 57, 1.th. - 1620 København V - 33 79 16 85 - Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.